Meddelanden och övrig aktuell information

Ridskolan startar v.33 Måndagen den 16 Augusti Välkomna till höstterminen vi räknar med att ha Teori fast ute till 1/9 sen så ser vi hur restriktionerna är!

 

 

eori -gr2, digital.pdf Teori gr 1 - digital.pdf Teori gr 3- digital.pdf

 

CLEAR ROUND SÖNDAGEN 23 Maj

NI GÅR BANAN 9.15 MED MIG ELLER NÄR VI BYTER HÄSTAR

FRAMRIDNING 9.30                  START 9.45

1. Lisa Djärv                                  Shouran

2. LinneaJonsson                       Matteus

3. Ella Borg                                    Crusse

4. Stella Lindh                              Chipp

5. Magda Utzon                          Malin

 

FRAMRIDNING 10.00                START 10.15

1. Ella Jeppersen                        Billy boy

2. Robin Forsberg                       Konrad

3. Linn Söderblom                     Malin

4. Cajsa Lindgren                        Sir Trinity

5. Alva Magnusson                    Marcus

6. Yasmin Espefors                    Merlin

 

 

FRAMRIDNING 10.30                START 10.45

1. Emma Pancielej                     Zukat

2. Tuva Helin                           Matteus

3. Thea Lebram                           Marcus

4. Tyra Bake                                 Crusse

5. Elsa Frank                                 Trinity                                            

 

FRAMRIDNING 11.00                START 11.15

1. Annelie Berger                       Billy Boy

2. Maria Djärv                              Matteus          

3. Susanne Larsson                    Chipp  

4.Asdis Vidardottir                      Zokat

5.Carola Sandström                      Joe

6. Åsa Borgvall                            Shouran

 

 

 

FRAMRIDNING 11.30                START 11.45

1. Ronja Petersson Bergkvist  Pajas

2. Anna Edvarsson                     Sir Trinity

3. Inez Wideman                        Crusse

4. Moa Sjöstedt                          Konrad

5. Lova Österberg                      Merlin

 

FRAMRIDNING 12.00                START 12.15

1. Greta Löfgren                         Malin

2. Vanessa Fazelia                      Merlin

3. Ines Molyneux                       Pajas

4. Freja Danielsson                    Joe

5. Vanessa Fazella                     Suprice

                            

 

 

BET PÅ PLATS 170 KR

Om man får förhinder får man bet anmälnings avgift på 70 kr om ingen tar platsen

Lycka till alla och ha så Roligt

 

 

Klubbmästerskap hoppning 2021 2/5

 Fas 1 som ej är på tid och Fas 2 som går på tid, fel från fas 1 och 2 läggs ihop. Minst fel och snabbast tid vinner.

Juniorer

1. Linnea Johansson                                               Crusse  0 fel 21,72

2. Johanna Simson                                                  Chipp  0 fel 22,18

3. Magda Utzon                                                       Malin  0 fel22,58

4. Olivia Larsson                                                       Malin  0 fel 22,76

5. Lisa Djärv                                                               Shouran  0 fel 23,13

6. Ronja Bergqvist Pettersson                                       Pajas    0 fel 28,38

Klubbmästare juniorer totalt  Lisa Djärv och Magda Utzon

Vuxna

1. Susanne Larsson                                                 Matteus  0 fel 24,21

2. Anna Engrell                                                         Chip     0 fel  28,95

3.Maria Djärv                                                            Zukat  0 fel 36,43

 

Klubbmästare vuxna  Susanne Larsson och Anna Engrell

 

 

 

Klubbmästerskap 2021 Lörd 1/5-2/5

Program Lätt B:1 2019

Resultat Juniorer                                                                             Poäng                  Totalt

1.   Lisa Djärv                                        Shouran                           11+9=20

  1. Magda Utzon                                 Billy Boy                           9+11=20
  2. Olivia Larsson                                  Malin                                 8+10=18
  3. Ronja Bergqvist Pettersson         Pajas                                 7+7=14

4.  Tindra Örn                                       Crusse                               7_______________

  1. Sophie Johansson                          Crusse                               5+6=11
  2. Nova Stansvik                                 Konrad                              4________________

8.  Johanna Simson                             Chip                                   3+13=16

8.  Annie Strand                                   LIlly                                    3---------------------------

10. Tuva Helin                                       Lilly                                    3+8=11

Resultat Vuxna

  1. Annelie Berger Todelius           Billy Boy                               7+1=8

2.  Anna Engrell                                Marcus                                5+5=10

3. Åsa Borgvall                                     Joe                                      4+3=7

4. Susanne Larsson                          Marcus                                3+7=10

  1. Maria Djärv                                     Malin                                 3+7=7

6. Asdis Vidardottir                             Chip                                   1+2=3

 

Så fina dressyr ritter och kul att ni vågar och kämpar.Imorgon är hoppningen och där slår vi ihop poängen så vi får årets klubbmästare.

 

 

Dressyr klubbmästerskap 2021 Lörd 1/5

Program Lätt B:1 2019

Start 9.00                                                                    Procent       Plats

1. 9.00  Olivia Larsson                        Malin                                 _________________

2. 9.09  Anna Engrell                           Marcus                             _________________

3.                                _________________

4. 9.27  Johanna Simson                    Chip                                   _________________

5. 9.36 Magda Utzon                          Billy Boy                           _________________

6. 9.45 Annie Strand                           Lilly                                    _________________

7. 9.54 Stella Lindh                              Matteus                            _________________

8. 10.03 Ronja Bergqvist Pettersson Pajas                               _________________

PAUS ca 10 min

9. 10.15 Nova Stansvik                      Konrad                              ----------------------------

10. 10.24 Lisa Djärv                            Shouran                           __________________

11. 10.33 Åsa Borgvall                        Joe                                     __________________

11. 10.42 Susanne Larsson               Marcus                             __________________

13. 10.51  Maria Djärv                      Malin                                 __________________

14. 11.00 Tindra Örn                          Crusse                               __________________

15. 11.08 Annelie Berger Todelius Billy Boy                            __________________

16. 11.18    Asdis Vidardottir            Chip                             _________________

17.Tuva Helin                                      lilly                            ________________

 

Ni rider fram max 40 min jobba fram formen i skritt och inte för långa galopp pass. Pillan och Christina hjälpa er om ni behöver hjälp

Kom i god tid om ni skall fläta mm.  LYCKA TILL

Kostnad: 230 kr Swisha el bet på plats

 

Klubbmästerskap hoppning 2021 2/5

 

Start 9.00 alla måste gått banan innan då det är en som en riktig tävling. Fas 1 som ej är på tid och Fas 2 som går på tid, fel från fas 1 och 2 läggs ihop. Minst fel och snabbast tid vinner.

1. Olivia Larsson                                                       Malin _______________________

2. Ella Borg                                                                 Crusse_________________________

3. Johanna Simson                                                  Chipp_______________________

4. Ella Friberg                                                            Sir Trinity___________________________

5. Susanne Larsson                                                 Matteus _________________________

6. Annelie Berger Todelius                                  Billy boy ________________________

7. Lisa Djärv                                                               Shouran_________________________

8. Maja Antlöv                                                          Merlin__________________________

9. Åsa Borgvall                                                          Joe  ___________________________

10.Maria Djärv                                                         Zukat_________________________

11. 

12.

13. Asdis Vidardottir                                              Marcus _______________________

14. Ronja Bergqvist Pettersson                         Pajas _________________________

15. Magda Utzon                                                    Malin__________________________

16. Linnea Johansson                                            Crusse ________________________

17. Tuva Helin                                                  Sir Trinity __________________________

18. Anna Engrell                                                       Chip    ____________________________

19. Isabella Ryden                                                         Matteus_____________________________

Kostnad 230 kr

LYCKA TILL ALLA

 

 

På grund av Covid-19 bland personalen och tillsammans med andra omständigheter behöver vi stänga ridskolan vecka 11. Vi beklagar verkligen detta men hoppas på er förståelse.

 

Årsmöte 6/3 15.00 på ridskolan mvh Styrelsen

Under Här finns länkarna för teorin för märke 1,2 och3

 

T

 

Startlista 21/2

CLEAR ROUND SÖNDAGEN 21 Februari

NI GÅR BANAN 14.00 MED MIG ELLER NÄR VI BYTER HÄSTAR

FRAMRIDNING 14.15                START 14.30

1. Melissa Standerth                 Shouran

2. Ronja Peterson Bergqvist  Pajas

3. Ines Molinex                           Merlin

4. Emma Göthlund                    Suprice

5. Rut Swärd                                 Malin

 

FRAMRIDNING 14.50                START 15.05

1. Anneli Berger Todelius        Billy boy

2. Åsa Borgvall Bergqvist         Joe

3. Hanna Petersson                   Matteus

4. Jeanette Petersson              Sir Trinity

 

 

FRAMRIDNING 15.25               START 15.40

1. Asdis Vidardottir                    Zokat

2. Carola Sandström                 Matteus

3. Anna Engrell                            Marcus

4. Susanne Larsson                    Lilly

5. Magda Utzon                          Fancy

 

FRAMRIDNING 16.00               START 16.15

1. Tyra Bake                                  Fancy

2. Olivia Larsson                          Konrad

3. Stella Lindh                              Chipp                

4. Isabella Ryden                        Crusse   

 

 

 

FRAMRIDNING 16.35               START 16.50

1. Agnes Kaber                            Suprice

2. Emilia Sandblom                    Sir Trinity

3. Isabella Krig                             Marcus

4. Salma Altbåge                        Zokat

5. Hanna Krig                                Pajas

 

FRAMRIDNING 17.10               START 17.25

1. Elin Lundblad                          Suprice

2. Leya Lindskog                         Joe

3. Greta Widell                            Pajas

4. Molly Oldsborn                      Merlin

5. Mathilda Lundblad               Chipp                

 

 

BET PÅ PLATS 170 KR

Om man får förhinder får man bet anmälnings avgift på 70 kr om ingen tar platsen

Lycka till alla och ha så Roligt

 

Hej alla elever på ridskolan, under våren har vi tänkt ha extra träningar som fungerar under rådande pandemi.

V.7        Banhoppnings träning  för grupp 2 och uppåt Pillan

V.8   Blåbärs hoppning  för nybörjare  Christina

V.11 Banhoppnings träning för grupp 2 och uppåt Johanna

V.13 fredag Långfredag Uteritt

V.14 måndag Annandag påsk träningskurs

1 Maj Dressyr

2 Maj Hoppning

V.20 Banhoppnings träning

 

Man anmäler till den som har aktiviteten så vi ser att det inte blir för många.

Mvh Ridskolan

 

 

Välkomna tillbaka till vårterminen start 11 januari.

Alla gruppers planering ligger framme vid datorn så ni kan ta en bild på den.mvh Pillan

 

God Jul till alla önskar ridskolan

 

Ridskolan stänger 19 december Startar 11 januari

 

Se på instagram stall toleryd Ungdomssektionen har gjort flera teori filmer så bra gjort av dom 

 

V.47-v.8 är nästa betalnings period

Vi har stängt ridskolan 52, 53 och v 1

 

För att minridskola.se skall fungera krävs Google Chrome, så installera det på telefonen.

                  

 

CLEAR ROUND SÖNDAGEN 18 Oktober

NI GÅR BANAN 10.00 MED MIG ELLER NÄR VI BYTER HÄSTAR

FRAMRIDNING 9.30                  START 9.45

1. LISA DJÄRV                              MATTEUS

3. LOVA BROOME                      LILLY

4. ELSA LINDBLAD                      CHIP

5. ISABELLA RYDEN                    CRUSSE

 

FRAMRIDNING 10.15                START 10.30

1. MAJA UDEHN                         BILLY BOY

2. RONJA BERGQVIST               PAJAS

4. EMILIA SANDBLOM              MERLIN

5. TUVA HELIN                             MALIN

 

FRAMRIDNING 10.45                START 11.00

1. ELLA SALOMONSON            SHOURAN

2. YASMIN ESPEFORS               SIR TRINITY

3. INEZ WIDEMAN                     MERLIN

4. EMMA PANCIELEJ                 ZOKAT

5. ELLINOR CARLSSON              KONRAD

 

FRAMRIDNING 11.15                START 11.30

1. ALVA MAGNUSSON             JOE

2. EMILIA PEREZ                          SIR TRINITY

3. ELSA FRANK                             KONRAD

4. HANNA AIFF                            MATTEUS

5. ALICIA LINDGREN                  CRUSSE

 

 

FRAMRIDNING 11.45                START 12.00

2. SALMA ALTBÅGE                   BILLY BOY

3. HANNA KRIG                           PAJAS

4. STELLA WESTMAN                ZOKAT              

5. INES WIBERG                          JOE

6. EMMA ANDERSSON             CHIP

 

FRAMRIDNING 12.15                START 12.30

1. ELIN LUNDBLAD                     PAJAS                FÄRDIG

3. INES MOLYNEUX                   SIR TRINITY      FÄRDIG

4. ALVA KINDSTEDT                   KONRAD           FÄRDIG

5. ISABELLA KRIG                        BILLY BOY         FÄRDIG

6. THEA LEBRAM                        SHOURAN

 

FRAMRIDNING 12.45                START 13.00

1. LINN SÖDERBLOM                MERLIN             FÄRDIG            

2. ANNA EDVARDSSON            LILLY

3. SOPHIE JOHANSSON            CRUSSE             FÄRDIG

4. ANNIE GRIMBERG                MATTEUS         FÄRDIG

5. ANNA ENGRELL                      MALIN

6. SANDRA PETERSON              CHIPP

 

FRAMRIDNING 13.15                START 13.30

1. JONI LILJEFORS                       JOE

2. MELISSA STANDERTH          MALIN

3. MAGDA UTZON                     LILY

4. LEYA LINDSKOG                     ZOKAT

5. MATHILDA LUNDBLAD        SHOURAN

TYVÄRR ÄR MARCUS EJ MED DÅ HAN HAR SKADAT HOVEN OCH LUNA ÄR PÅ PROV HOS EN NY FAMILJ. NI SOM ANMÄLT ER ÄR RESERVER OCH JAG SMS OM DET FINNS MÖJLIGHET ATT VARA MED.

BET PÅ PLATS 170 KR

GÅR BRA ATT SWISHA

Lycka till alla och ha så Roligt

 

 

Hej alla nu har Emma hittat en vetrinär som vill ta hand om Luna. Hon åker på fredag och vi hoppas det skall passa för hennes pensionering

Nu kan ni anmäla till Clear round hoppning söndagen 18/10 från grupp 2 och uppåt. Anmälan görs i sadelkammaren 

Rykttävling Lördagen 26/9  samling 14.00

Smultrondressyr Söndagen 27/9  10.00

Ridskolan börjar v.34 måndag 17/8 VÄLKOMNA

Fakturan är utskickad v.33 så kolla skräpposten om ni inte sett den.

Nya elever får prova 2 ggr innan dom bestämmer sig för att ta platsen.

 

Klubbmästerskap Totala 2020

Resultat efter dressyr och hoppning

 

1.  Sophie Johansson                                               Crusse               10+11=              21

1. Elsa Lindblad                                                       Malin                  11+10=              21

3. Lea Renhorn                                                        Konrad              6+13=                 19

Ej placerade

4. Annie Grimberg                                                   Matteus            13+2=                 15

5. Elvira Bergqvist                                                   Joe                      8+6=                   14

6. Isabella Ryden                                                     Lilly                      7+5=                   12

6. Olivia Larsson                                                      Merlin                5+7=                   12

 

Klubbmästerskap hoppning 2020

Resultat

1.  Lea Renhorn                                                   Konrad                0 0                       29,38

2. Sophie Johansson                                           Crusse               0 0                       31,37

3. Elsa Lindblad                                                        Malin                  0 0                       32,28

4. Anna Aurell                                                           Trinity                0 0                       33,93

5. Sandra Petersson                                               Fancy                 0 0                       34,57

Ej placerade

6. Johanna Simson                                                  Zokat                  0 0                       34,68

7. Olivia Larsson                                                       Merlin                0 0                       36,01

8. Moa Sköld                                                             Matteus            0 0                       36,50

9. Elvira Bergqvist                                                   Joe                      0 0                       38,52

10. Magda Utzon                                                    Fancy                 0 0                       38,93

11.Isabella Ryden                                                    Lilly                      0 0                       41,45

12. Ella Sjöblom                                                       Lilly                      0 0                       45,00

13. Anna Engrell                                                       Zokat                  0 0                       45,70

14. Stella Lindh                                                        Konrad              0 0                       53,81

15.Annie Grimberg                                                 Matteus            0 4                       36,73

16. Amanda Lejestrand                                        Malin                 0 8                       48,87

17. Maja Antlöv                                                       Shouran            0 8                       104,17

18.Tuva Helin                                                            Billy Boy            4 4                       105,04

Tack för fina ritter alla var så fokuserade och såg så glada ut.

 

Resultat Klubbmästerskapet för Dressyren 21/5

  1. Annie Grimberg                Matteus  75,36        13 P
  2. Elsa Lindblad                    Malin        73,47        11 P
  3. Sophie Johansson            Crusse      70,00        10 P
  4. Amanda Leijestrand         Malin        69,29        9 P
  5. Elvira Bergqvist                Joe            69,28        8 P

Ej placerade

  1. Isabella Ryden                  Merlin      67,50        7 P

 

     7 . Susanne Larsson              Luna         67,14

     8. Lea Renhorn                      Konrad     66,79        6 P

     9. Asdis Vidardottir               Zokat        63,92       

    10. Olivia Larsson                   Merlin      62,86        5 P

    11. Anna Engrell                    Marcus     62,50        4 P

    12. Johanna Simson              Zokat        62,14        3 P

    13. Sandra Petersson            Fancy       61,43        2 P

    14. Stella Lindh                      Konrad     60,35        1 P

    15. Åsa Borgvall                     Shouran   59,64

    16. Nova Stansvik                  Fancy       56,78

BRA KÄMPAT ALLA OCH KUL ATT NI STÄLLDE UPP.

POÄNGEN ÄR FÖR ATT SE VEM SOM BLIR KLUBBMÄSTAREN ÖVER DRESSYR OCH HOPPNING

 

 

 

Klubbmästerskap kommer vi att ha, fast utan publik.

Dressyren på Kristihimmelsfärdsdag 21 maj

Hoppningen  söndagen 24 maj

Anmäl er i sadelkammaren

 

 Det finns möjlighet att rida igen på Långfredagen för er som avbokat. Kontakta Pillan 0709322126 eller Christina 0706682899

Samling 15.00 för att tar in hästarna 

Vana ryttare 16.00

Mindre vana ryttare 16.45

 

--------------------------------------------------

Corona

Än så länge håller vi ridlektioner som vanligt.

För att minska spridningen och inte vara för många i sadelkammaren samtidigt har vi dock valt att tillfälligt dela veckans teori på vår Facebook, Stall Toleryd heter vi där. Om möjligt, gå in på minridskola.se för att se vilken häst du ska ha. 

Tänk på att vara noggrann med att tvätta händerna ofta, nys/ hosta i armvecket och stanna hemma om du inte känner dig helt bra. 

Vi ser gärna att syskon och kompisar som inte rider på ridskolan stannar hemma, allt för att minska spridningen.

--------------------------------------------------

Betalningsperiod 3

Betalningsperiod 3 är vecka 11 -24. Fakturan kommer vecka 11 

--------------------------------------------------

Medlemsavgift 2020

Faktura för medlemsavgiften för 2020 har skickats via mail. Kolla eran mail, även skräpposten.

--------------------------------------------------

Klubbmästerskap 2019 

Årets klubbmästare är Anna Aurell. Stort grattis!

Hoppning

  1. Anna Aurell   Zokat        0/0 32,27
  2. Lea Renhorn Konrad       0/0 37,43
  3. Maja Todelius Pajas        0/0  39,58
  4. Lisa Djärv     Matteus     0/0  43,98
  5. Elsa Lindblad Lilly          0/0  44,18
  6. Annie Grimberg Matteus 0/0 46,36

Dressyr

1. Anna Aurell Malin och Sandra Petersson Fancy
3. Sofie Johansson Crusse
4. Anna Engrell Marcus
5. Elvira Bergqvist Joe
6. Amanda Lejestrand Zokat 

--------------------------------------------------

Blåbärshoppning 

För er som rider i Knatte eller grupp 1

Du får själv bestämma om du vill ha ledare när du rider.

Kosnad 160 kr bet på plats 

Avb senast en vecka innan annars betalas 80 kr i anmälningsavgift.

Smultrondressyr

För er som rider i Knatte eller grupp 1

Du får själv bestämma om du vill ha ledare när du rider.

Kosnad 160 kr bet på plats 

Avb senast en vecka innan annars betalas 80 kr i anmälningsavgift.

--------------------------------------------------

LADY skall pensioneras

Lady har länge varit hos oss på ridskolan och lärt många barn rida genom sina år. Vi kommer att sakna henne men vet hon hon kommer få det så bra hos sin nya familj i Tanum.

--------------------------------------------------

Klubbmästare 2018

Klubbmästere:

IDA BÄREGÅRD  i gruppen 14 år och äldre

SOFIE JOHANSSON i gruppen 13 år och yngre

RESULTAT I DRESSYREN 

GRUPPEN ÖVER 14 ÅR

1. IDA BÄREGÅRD  KONRAD

2. MARIA MARCUSSON  MARCUS

3. ANNA ENGRELL  LADY

3. ANNA AURELL  PRISSE

5. ANNIE GRIMBERG

GRUPPEN 13 ÅR OCH YNGRE

1. SOFIE JOHANSSON  PAJAS

2. LEA RENHORN  CRUSSE

3. MAJA TODELIUS BILLY BOY 

RESULTAT I HOPPNINGEN

GRUPPEN 14 ÅR OCH ÄLDRE

1. IDA BÄREGÅRD  KONRAD

2. ANNA AURELL  ZOKAT

3. ELSA LINDBLAD KONRAD

4. AMANDA LEJESTRAND ZOKAT

5. JOHANNA SIMSON  TRINITY

GRUPPEN 13 ÅR OCH YNGRE

1. MAJA TODELIUS  PAJAS

2. SOFIE JOHANSSON TRINITY

3. LEA RENHORN SUPRICE

Klubbmästare 2016: Elin Hallström

--------------------------------------------------

Sökes: Bilder!

Har du en eller kanske flera bilder från ridskolan som du vill dela med dig av?  I så fall tar vi gärna emot dessa för att lägga upp på hemsidan! Det kan vara allt från dig och din favorit ponny, eller kanske på dig och dina stallkompisar eller en härlig sommarbild från ett läger, det ända kravet är att det har med ridskolan att göra.

----------------------------------------------------

Kadrilj uppvisning

Under vår familjedag hade några av ridskolas elever en mycket uppskattad kadrilj uppvisning. Du kan se hela uppvisningen HÄR

---------------------------------------------------

Klubbmästare 2015 är Bea Jasphe.

Resultat 

DRESSYR LÖRDAGEN

1. ANNA AURELL - PRISSE 

HOPPNING SÖNDAGEN

 RYTTARE ÖVER 12 ÅR

1. BEA JASPHE - TITTUT

RYTTARE UNDER 12 ÅR                                                                                   

1. Laura Slusnyte - Zokat